Kaip planuoti savo karjerą?

Kaip planuoti savo karjerą?


Paruošta pagal Robert C. Pozen straipsnį        

Mano studentai dažnai klausia:

          Kaip mums tapti „Filadelfijos investicijos“ prezidentais?

Mano atsakymas jiems:

          Aš neturėjau grandiozinio plano. Savo karjeros laiptais kilau vienas žingsnis po kito.

Praėjus metams po teisės studijų baigimo aš neįsivaizdavau, kad kada nors tapsiu vienos didžiausių Amerikoje investicinės įmonės prezidentu.

Savo karjerą pradėjau nuo darbo nedidelėje teisininkų kontoroje, po truputį kilau karjeros laiptais ir tapau partneriu.

Žengdamas ankstyvuosius savo karjeros žingsnius aš supratau labai svarbų dalyką, kad man labiau patiko vadovauti žmonės, projektams, nei rašyti straipsnius, ar kurti taisykles. Todėl 1987 metais aš priėmiau darbo pasiūlymą įmonėje „Filadelfijos investicijos“, nors dar buvau pakankamai jaunas. Kitą dešimtmetį aš praleidau sunkiai dirbdamas ir po truputį kildamas karjeros laiptais. Po dešimtmečio (1997) metais aš buvau pasirinktas įmonės prezidentu.

Kokie mano pasiūlymai, tiems kurie ruošiasi planuoti savo karjerą?  Pirmiausia reikia suprasti, kad kontroliuoti savo karjeros kreivės Jūs negalite.  Kodėl? Todėl, kad yra labai daug faktorių, kurie gali lemti, kad Jūsų karjera nesiklostys taip, kaip Jūs planavote. Kokie tie faktoriai? Pasaulinė ekonomika, politika, technologiniai pasikeitimai, tinkamas laikas ir vieta ir t.t.

Kitą vertus, jus galite padidinti savo galimybes sėkmingai  siekti karjeros, tereikia suprasti, kad sėkmingos karjeros darymas yra nenutrūkstamas procesas, kurį reikia pastoviai reguliuoti. Žengus vieną žingsnį aukštyn, reikia savęs paklausti:

          Ką aš dabar turėčiau daryti, kad mano kilimas karjeros laiptais nesustotų ir maksimaliai padidinčiau savo galimybes kilti į viršų.

 

Išmokyte priimti teisingus sprendimus

Šis procesas prasideda dar mokykloje. Jūs norite, kad mokykla Jus aprūpintų konkrečiais sugebėjimais, kurie ateityje padėtų siekti karjeros. Tai reiškia, kad jau mokykloje turite apgalvoti, kokį mokymosi profilį Jūs pasirinksite.

Kaip baigsite mokyklą, universitetą, ieškokite tokių darbų, kurie leis Jums plėsti savo įgytas žinias – taip ruošite save kito, geriau apmokamo darbo paieškoms.

Pvz.:  Jūsų pirmasis darbas –lėktuvų nuomos vadybininkas. Per keletą metų Jūs tapsite ekspertu šioje srityje. Tačiau tai ir viskas, kur aukščiau Jūs galite kilti, kokį didžiausią atlyginimą Jūs galite gauti? Tačiau, jei pasirinksite darbą IT srityje, kuris leis Jums plėsti savo žinias programavime ir tapti vis geresniu ir geresniu programuotoju. Jūs turite šansų tapti ir „Google“ vadovu, su protu nesuvokiamu atlyginimu.

Kaupti patirtį užsienyje dar vienas geras būdas plėsti savo žinias. Aš gyvenau du metus Afrikoje, Anglijoje, Japonijoje ir Kinijoje. Šios patirtys leido man  išmokti susitvarkyti su skirtingomis ekonominėmis, kultūrinėmis ir politinėmis aplinkomis, kultūromis.

Norėdami padaryti save patrauklesniu darbdaviui, savo karjeros metu dirbkite skirtingų tipų organizacijose, taip įgysite visapusiškos patirties.

Auginkite savo kontaktų tinklą.

Augindami savo karjerą, kiekviename laiptelyje nepamirkite kaupti kontaktų. Vadovaukitės šiuo šūkiu: „Kuo daugiau žmonių aš žinau, tuo daugiau žmonių apie mane galvos, kaip atsiras laisva darbo vieta!“

Kaip rinkti kontaktus? Bendraukite su kolegomis, įmonės partneriais,  konkuruojančiomis įmonėmis, dalyvaukite konferencijose, komitetuose, asociacijose, netgi sporto klubas yra gera vieta kontaktų rinkimui.

Tačiau, daugiausia dėmesio skirkite geriems santykiams su kolegomis, bendraudami su jais, keliaudami, dirbdami.

Šiame pašėlusiame, greitai besikeičiančiame pasaulyje, labai svarbu pasverti kiekvieną žingsnį savo karjeros kelyje. Todėl visada būkite pasiruošę įvairiems netikėtumams, tai leis Jums maksimizuoti savo galimybes.